Buradasınız

E-imza Kılavuzu

Kurum Personelinin Yapması Gerekenler

Kurum personelinin, Kamu Sertifikasyon Merkezinin vermiş olduğu nitelikli elektronik sertifikayı kullanabilmek için yapması gerekenler aşağıdaki gibidir.

  1. Kamu SM tarafından personelin mail adresine (kurumunuzun bize bildirmiş olduğu mail adresine) içerisinde "Başvuru Formu Erişim Parolası" olan bir mail gönderilir.
  2. Bu parola ile https://basvuru.kamusm.gov.tr adresinden kurum personeli Nitelikli Elektronik Sertifika Başvurusunu (yardım dokümanı) yapar.
  3. Başvuru sonucunda oluşan başvuru dokümanını yazıcıdan çıkartır, imzalar ve kurumunda yetkili birime teslim eder.
  4. Kurum yetkilisi bu başvuru dokümanını Kamu SM'ye gönderir.
  5. Kamu SM, kendisine gönderilen başvuru dokümanındaki bilgiler doğrultusunda kurum personelinin sertifikasını üretir ve personelin belirtmiş olduğu adrese gönderir.
    Kamu SM gönderi numarasını SMS ve e-posta ile personele bildirir. Kurum personeli kendisine teslim edilecek sertifikanın nerede olduğunu bu adresten takip edebilir.
  6. Sertifikasını teslim alan kurum personeli, Sertifikamı Aldım Ne Yapmalıyım? dokümanındaki adımları takip ederek, sertifikasını kullanmaya başlayabilir.

 

Windows   - Elektronik İmza Yükleme İşlemleri - İndir

MAC OS X - Elektronik İmza Yükleme İşlemleri - İndir

Not : Mac OSX Catalina İşletim Sistemi kullanan kullanıcılar eğer Akis Kart Programı kurulumunda sorun yaşar ise Root hesabını aktif ederek bu kullanıcı üzerinden programı kurup daha sonra root oturumunu kapatması gerekmektedir.

https://support.apple.com/tr-tr/HT204012