Buradasınız

E-imza Kayıp/Çalıntı

Kayıp/Çalıntı, PIN Bloke vb. gibi nedenlerle sertifika ya da kart okuyucu ihtiyacı olan personellerimizin yapacakları işlemler aşağıdaki gibidir.

Donanım arızası, PIN-PUK blokesi, kimlik bilgisi güncellemesi, Kayıp/Çalıntı gibi durumlarda 444 5 576 numaralı Kamu SM çağrı merkezine ulaşarak iptal ettiriniz. İptal ettirilmeyen sertifika ile ilgili yaşanabilecek durumlardan Kamu SM sorumlu değildir.

  1. Yazı İşleri Müdürlüğünün yazi@boun.edu.tr e-posta adresine (ad soyad, T.C. kimlik no, @boun.edu.tr uzantılı adres, çalıştığınız birim ve kaybedilen ürün bilgisi) e-posta ile kayıp çalıntı bilgisini verilir.
  2. Yazı İşleri Müdürlüğü, sizin adınıza KamuSM' ye yeni e-imza için başvuru yapar.
  3. Başvuruya istinaden sizin @boun.edu.tr uzantılı e-posta adresinize KamuSM'den başvuru e-postası gelir.
  4. E-postayı aldıktan sonra talep edilen ürünün KDV dahil bedeli, Kamu SM Vakıfbank Kurum Ödemeleri sayfasından (Banka Şubeleri, İnternet Şube, Mobil Şube) T.C. kimlik numarası ile sorgulama yaparak hesaba yatırılır.
  5. Gelen parola ile kişi http://www.kamusm.gov.tr/ adresinden "Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Formu" seçilir. (Örnek görsel aşağıdadır)

 

Aşağıdaki giriş ekranında yer alan "Kimlik No" alanına T.C. numaranınızı girdikten sonra "Başvuru Formu Erişim Parolası" alanına 4. adımda öğrendiğiniz parolayı yazarak karşınıza gelen form doldurulur.

Çıktısı alınıp sağ alt köşede belirtilen yere imza atılıp Yazı İşleri'ne teslim edilir.

 

  1. Bir önceki adımda oluşturduğunuz ve ıslak imza ile imzaladığınız Nitelikli Elektronik Sertifika(NES) Formunu Yazı İşleri'ne teslim edilir.
  2. Yazı İşleri Müdürlüğüne teslim edilen formlar, KamuSM TÜBİTAK GEBZE Yerleşkesine teslim edilir.
  3. Teslim tarihini takiben KamuSM adınıza ürettiği e-imzayı (NES) NES Başvuru Formunda belirttiğiniz adrese kurye ile şahsınıza teslim eder.